29 listopada Wiejski Dom Kultury w Dobrzycy miał przyjemność, jak co roku, organizować Gminną Imprezę Andrzejkową. Głównym sponsorem całego przedsięwzięcia była Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dlatego tegoroczna zabawa odbywała się pod hasłem: ,,Stop dla alkoholu”.Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i w budynku
Andrzejki, czyli wieczór wróżb, a także wigilia świętego Andrzeja, przypada na noc z 29 na 30 listopada. Jest to ostatni dzień przed adwentem. Wtedy odbywają się huczne imprezy. Niegdyś charakter wróżb andrzejkowych był matrymonialny, natomiast w tych czasach bardzo często wróży się wyłącznie dla zabawy .

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie na scenie i ludzie stoją
Dzieci biorące udział w Andrzejkach organizowanych przez Dom Kultury w Dobrzycy, mogły również skorzystać z przygotowanych stoisk z różnego rodzaju wróżbami. Rzucanie kośćmi, mowa kwiatów, kram z marzeniami i wróżenie z kolorów to kilka z zabaw przygotowanych dla gości. Dużym zainteresowaniem cieszyło się lanie wosku, który dzieci przelewały przez klucz. Później mogły spojrzeć na cień i odgadnąć co kryje się pod wylaną figurką.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie jedzą, ludzie siedzą i napójObraz może zawierać: 1 osoba, dziecko i w budynku
Ponadto przygotowane były liczne gry i zabawy. Faworytem wśród dzieci okazało się przekłuwanie balonów z zadaniami. Wszyscy chętnie brali udział w konkurencjach, za które każdy otrzymał mały upominek. Pomiędzy konkurencjami dzieci mogły posilić się słodkościami i ugasić pragnienie.


W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat pt. : ,,Stop dla alkoholu”. Komisja w składzie: przewodniczący dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie pan Jerzy Łuczak oraz członkowie, pani Barbara Palińska, pan Adam Zabrocki oraz pan Henryk Stępień, po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Wojtecki z WDK w Dobrzycy. Drugie miejsce przypadło Martynie Wolskiej z Domu Ludowego w Mścicach. Trzecie miejsce przyznano Sandrze Pęcak ze świetlicy w Strachominie. Poza tym, jury wyróżniło prace trzech najmłodszych uczestniczek. Były to: Milena Ciach ze Strachomina, Lena Kuzia z Dobrzycy oraz Lilianna Matuszewska z Tymienia.

Obraz może zawierać: w budynku

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i w budynku
Zwieńczeniem imprezy był quiz o uzależnieniach, przygotowany przez panie instruktorki ze świetlicy w Strachominie. Tematyka dotyczyła najbardziej aktualnego problemu jakim jest uzależnienie od telefonów i tabletów, internetu, e-papierosów czy napojów energetycznych, na które położono największy nacisk. Nie pominięto uzależnień od narkotyków, alkoholu i nikotyny. Każda z placówek otrzymała wcześniej materiały, z których dzieci mogły przygotować się do zadania. Pytania nie były trudne, a zdobyta podczas przygotowań wiedza na temat uzależnień na pewno zostanie w głowach na długo. Pierwsze miejsce w quizie zajęli ex aequo Dom Kultury w Dobrzycy, Świetlica ze Strachomina oraz Świetlica Strzepowo. Drugie miejsce zajęły równo Dom Ludowy w Tymieniu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie. Trzecie miejsce przypadło Domu Ludowym w Mścicach.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: 3 osoby
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy andrzejkowej, a przede wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Ewy Gajda oraz Spółdzielni Mieszkaniowej na ul.  Wenedów w Koszalinie za ufundowanie nagród i objęcie patronatem quizu o uzależnieniach.

Instruktor Marcelina Ciach