Początki Dnia Matki można znaleźć już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie matki-boginie otaczano wielkim podziwem. Były one wówczas symbolami płodności i urodzaju.

 

Kiedy chrześcijaństwo wyparło kult wielu bogów w cesarstwie rzymskim, zapomniano o Dniu Matki. Ponownie zaczęto obchodzić je dopiero w XVII wieku w Anglii. W czwartą niedzielę postu odbywały się modlitwy za matki, jednak dużą popularność Dzień Matki zyskał dopiero po II wojnie światowej.

W Polsce po raz pierwszy obchodzony był 1914 roku w Krakowie, następnie zwyczaj rozprzestrzenił się na cały nasz kraj. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.

W Dniu Matki dzieci wręczają mamom zazwyczaj własnoręcznie zrobione laurki, kwiaty bądź drobne prezenty. Mamy naszych wychowanków muszą być bardzo dumne ze swoich pociech.

Prace nad upominkami rozpoczęliśmy już 29 kwietnia, było zbieranie kory, oklejanie i malowanie doniczek, a następnie wypełnianie ich masą klejową, malowanie serduszek i oklejanie ich ziarenkami kawy, kilka kokardek i o to taki efekt końcowy.

 

Instruktor Monika Zielińska