Pierwszy Dzień Wiosny rozpoczyna się 21 marca i wielu osobom kojarzy się z różnymi zwyczajami, najbardziej popularnym jest Topienie Marzanny.

Jest to kukła zrobiona ze słomy i kolorowej bibuły, która jest symbolem odchodzącej zimy, nazwa pochodzi od słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Mimo, iż marcowa pogoda tego roku nas nie rozpieszcza to sporej grupie dzieci z terenu gminy Będzino udało się pożegnać zimę. Jak co roku właśnie 21 marca, zabawa miała miejsce w świetlicy w Strachominie.

Cała impreza rozpoczęła się od konkursu na Najpiękniejszą Marzannę, oczywiście ekologiczną. Jak stara tradycja każe, każda świetlica przygotowała swoją kukłę z patyków, słomy, trzciny, bibuły i sznurków, a jury wybrało tę najciekawszą i najbardziej oryginalną.

W tym roku tą najpiękniejszą okazała się Marzanna wykonana przez dzieci ze świetlicy przy Domu Ludowym w Tymieniu.

Następnie w długim, barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem, w strojach ludowych, a także w przebraniach, z pomalowanymi twarzami oraz kukłami symbolizującymi marzanny, uczestnicy przemaszerowali przez miejscowość Strachomino, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród mieszkańców i udali się nad rzeczkę.

Tam po zapoznaniu się z tradycją „Topienia marzanny” kukły zostały podpalone i utopione w strumieniu żegnając definitywnie zimę i witając wiosnę.

Dzieci, które były przebrane, wzięły udział w konkursie na Miss i Mistera Wiosny 2017,

Miss Wiosny została Milenka Ciach ze Strachomina,

Misterem Wiosny wybrano Błażeja Zielińskiego, także ze Strachomina.

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się konkurs plastyczny „Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie”,

I miejsce zajęła Roksana Pęcak ze Strachomina,

II miejsce Amelka Siadul ze Strzepowa,

a III Wiktoria Pietura z Dobrego.

Dziękuję sponsorom nagród: panu Andrzejowi Zielińskiemu, sołtysowi wsi Strachomino oraz radzie sołeckiej. Podziękowania kieruję również w stronę, dyrektora GOK w Będzinie, pana Jerzego Łuczaka, pani Elżbiety Piskorz za poprowadzenie całej zabawy, a także wszystkich rodziców i młodzieży za pomoc w przygotowaniu posiłku dla dzieci, imprezy, oraz w jej sprawnym przeprowadzeniu, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera.

 

Instruktor Monika Zielińska