Niezwykle ważnym elementem naszej gminy jest rolnictwo, a jesień to czas wykopków. Z tego względu podczas minionego piątku postanowiliśmy przekazać część wiedzy i kultury związanej z rośliną jaką jest ziemniak młodym mieszkańcom gminy.  Dlatego zaproponowaliśmy dzieciom i młodzieży z terenu gminy obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Dzieci zastanawiały się co można zrobić z ziemniaka i jak to warzywo może być atrakcyjne? Okazuje się jednak, że może i to bardzo!

Podczas konkursu plastycznego dzieci wykonały dowolną techniką rysunki ziemniaka, projektowały i wycinały różnych kształtów pieczątki, były także szczęśliwe trafy ziemniakiem do worka i ziemniaczany unihockey. Za udział we wszystkich konkurencjach dzieci otrzymały nagrody.

Najciekawszą częścią naszego spotkania była jednak strona kulinarna. Do współorganizacji wydarzenia zaprosiliśmy Radę Sołectwa Mścice. Panie w składzie Kazimiera Rama, Maria Szelest, Elżbieta Frankowska i Aniela Antkiewicz aktywnie i chętnie włączyły się w przygotowywanie przysmaków na piątkowe popołudnie w Domu Ludowym. Pragniemy budować kapitał społeczny na szeroko rozumianej współpracy lokalnej w Mścicach.  Dzięki sponsorom ziemniaków na nasze święto – Państwu Szymańskim a Warnina oraz Frankowskim z Mścic – produktów mieliśmy pod dostatkiem. Powstały z nich pyszne kopytka, szare kluski kładzione na wodę z zasmażaną kapustą , pyzy ziemniaczane z mięsem, placki ziemniaczane z surowych tartych ziemniaków i ziemniaczano – warzywne z gotowanych ziemniaków, pączki ziemniaczane i oczywiście pieczone ziemniaki!:) Dzięki tym wszystkim pysznościom dzieci miały okazję poznać kulinaria  Pomorza, Kujaw i innych regionów Polski związane z wykorzystaniem w kuchni ziemniaka. Serdecznie dziękujemy Radzie Sołeckiej za społeczny wkład w przygotowanie  Święta Pieczonego Ziemniaka.

Mimo niepogody, dziękujemy obecnym za mobilizację i przybycie.

Tekst: Paulina Kelm

Zdjęcia: Monika Zielińska, Paulina Kelm

« z 3 »