20. sierpnia w sobotnie popołudnie mieszkańcy Gminy Będzino mieli okazję do świętowania podczas corocznego plenerowego wydarzenia pn. „Spotkanie różnych kultur” zorganizowanego przy Domu Ludowym w Mścicach. To cykliczne wydarzenie ma na celu promocję i integrację ludowej kultury polskiej i kultur innych regionów polski, a także mniejszości narodowych z terenu Pomorza Środkowego. W tym roku organizatorami spotkania była Rada Sołectwa Mścice, Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie, Gmina Będzino, Powiat Koszaliński i Ochotnicza Straż Pożarna z Mścic. Wśród atrakcji w tegorocznym repertuarze nie zabrakło tych dla dzieci, jak dmuchane zamki, profesjonalne tańce animacyjne, malowanie twarzy, klockowy kącik, konkursy , gry i zabawy z konkurencjami

Dorośli mieszkańcy gminy Będzino mieli z kolei niepowtarzalną okazję do zbadania zdrowia pod kątem zachorowalności na nowotwory płuc, prostaty i jelita grubego. Gmina Będzino jest jednym z uczestników projektu dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 „Zwalczamy nowotwory – program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim”, który koordynuje starostwo Powiatu Koszalińskiego, i w ramach którego w minioną sobotę w Mścicach udostępniono punkt konsultacyjny.

Imprezę plenerową urozmaicił również pchli targ zorganizowany przez Radę Sołecką, na którym można było nabyć wiele ciekawych gadżetów. Nie zabrakło także pysznych potraw  w bogatym wytrawnym bufecie przygotowanym przez Radę Sołecką oraz słodkim poczęstunku Przedszkola Samorządowego im. Promyków Bałtyku z Mścic.

Sponsorami tegorocznego spotkania kultur byli: Zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego w Będzinie, Wójt Gminy Będzino, Przewodniczący Rady Gminy Będzino Pan Andrzeja Nożykowski, Zachodniopomorska Izba Rolnicza, właściciele przedsiębiorstwa produkcyjnego ekoskórę Państwo Lucyna i Kazimierz Parol, Rada Sołectwa Mścice,  radny  i członek Zarządu Rady Powiatu Koszalińskiego Bartek Wilk, piekarnia Bajgiel z Będzina, Pan Marcin Jurczak, Pan Arkadiusz Jurczak, Pan Piotr Górka,  Pan Andrzej Górka, Pani Karolina Jaremowicz, Pan Jarosław Maga,  Pan Grzegorz Klemunda, Studio Fryzjerskie Juliette Pani Pauliny Barteczko z Mścic, salon fryzjerski Pani Joanny Dżugi oraz Pan Grzegorz Podolski z firmy FourTech.

Część artystyczna sobotniego wydarzenia była bogata w występy zespołów ludowych naszego regionu. Uczestnicy Spotkania kultur mogli posłuchać m.in. zespołu Swaty z Będzina, Zalesie z Mścic, Jagody z Niedalina, Kwiaty Polskie z Tymienia, Popowianie z Popowa, Ostrowianie z Ostrowca, Bursztyn z Mielna czy Ballada z Mścic.

Zespoły zaprezentowały w swoim repertuarze liczne piosenki o charakterze ludowym, regionalnym oraz patriotycznym, a także w ramach ciekawostki niektóre znane z popkultury.

W godzinach do 20.00 do 2.00 wszyscy chętni mieli okazję bawić się podczas zabawy tanecznej przy muzyce na żywo w Domu Ludowym. Dziękujemy za obecność i już teraz zapraszamy za rok na kolejne Spotkanie różnych kultur!

 

Tekst i zdjęcia: Paulina Kelm