W dniu 24.11.2018r. w świetlicy w Strachominie odbył się finał XXVII Rajdu Pieszych „ANDRZEJKI 2018”, którego organizatorem był Oddział Koszalińskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a współorganizatorem – GOK w Będzinie.

Przyjęliśmy tego dnia około 150 uczestników rajdu, którzy pochodzili ze szkół z całego powiatu. Szły również indywidualnie całe rodziny.

Z naszej gminy udział wzięły dwie szkoły: Szkoła Podstawowa z Dobrzycy i Zespół Szkół im. Ludzi Morza z Mścic. Takiego typu rajd jest nauką nie tylko związaną z ekologią, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z tematyki andrzejkowej zważywszy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy rajdu poznali najważniejsze informacje związane z długą i złożoną historią walk o niepodległość. Rajd wystartował z Dobrzycy następnie, przechodząc przez wioskę Smolne, dotarł do Strachomina. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony przez organizatora ciepły posiłek, przepyszny żurek, który rozgrzewał zmęczonych przejściem około 9km rajdowców.

Dla dzieci zorganizowano dwa konkursy związane z tematyką Niepodległości: pierwszy w formie testu, a drugi plastyczny.

Świetlica również zapewniła atrakcje, można było zakupić ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci ze Strachomina, skorzystać z bufetu, w którym panie serwowały domowe wypieki, kawę oraz herbatę.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Radosława Siegiedy, za wybór świetlicy w Strachominie, jako mety rajdu, paniom, które pracowały tego dnia nad organizacją i sprawnym przebiegiem imprezy z naszej strony oraz osobom, które przekazały nam wyśmienite ciasto.

 

Instruktorzy Monika Zielińska i Marcelina Ciach