Wiosna rozpoczyna się 21 marca i wielu osobom kojarzy się z różnymi zwyczajami. Najbardziej popularną tradycją jest Topienie Marzanny.
Przypomnijmy, że jest to kukła zrobiona ze słomy i kolorowej bibuły, która jest symbolem odchodzącej zimowej pory roku, nazwa pochodzi od słowiańskiej bogini zimy i śmierci.

Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Mimo, iż marcowa pogoda tego roku nas nie rozpieszcza to sporej grupie dzieci z terenu gminy Będzino udało się pożegnać zimę. 22 marca tradycyjnie już w Strachominie „Przywitaliśmy Wiosnę”.

Zabawa miała miejsce na placu przy świetlicy oraz ze względu na pogodę w salach naszej placówki. Cała impreza rozpoczęła się od konkursu na Najpiękniejszą Marzannę, oczywiście ekologiczną. Jak stara tradycja każe, każda świetlica przygotowała swoją kukłę z patyków, słomy, trzciny, bibuły i sznurków, a jury wybrało tę najciekawszą i najbardziej oryginalną. W tym roku tą najpiękniejszą okazała się Marzanna wykonana przez dzieci z naszej świetlicy.

Następnie w długim, barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem, a przede wszystkim z kukłami symbolizującymi marzanny, uczestnicy przemaszerowali przez miejscowość Strachomino, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród mieszkańców, udali się nad rzeczkę.

Tam po zapoznaniu się z tradycją „Topienia marzanny” kukły zostały podpalone a następnie utopione w strumieniu żegnając definitywnie zimę i witając wiosnę.

Po powrocie na teren świetlicy dzieci wzięły udział w przygotowanych konkursach.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się quiz „Wiedzy o Wiośnie”. Pierwsze miejsce w quizie zajęła Wiktoria Kuzia z Dobrzycy.

Pierwszy raz został zorganizowany konkurs manualny, którego celem było wykonanie w parach Stracha na wróble, chętnych nie zabrakło wygrała para najmłodszych dzieci: Milena Ciach ze Strachomina i Nikola Lewandowska z Dobrzycy.

Dzieci, które były przebrane, wzięły udział w konkursie na Miss i Mistera Wiosny 2018,

Miss Wiosny 2018 została Maja Jermakowicz z Tymienia,

Misterem Wiosny2018 wybrano Wiktora Dłutek, także z Tymienia.

W przerwach pomiędzy konkursami dzieci mogły posilić się z przygotowanych dla nich hot-dogów oraz napić się ciepłej herbaty. Skorzystać można było także ze stoiska gdzie rodzice dzieci z naszej placówki sprzedawali ciasto, popcorn, kawę i herbatę.

Dziękuję pani Krystynie Najdzion, radnej gminy za ufundowanie nagród. Podziękowania kieruję również w stronę dyrektora GOK w Będzinie, pana Jerzego Łuczaka,  pana Stefana Wawrzeńczyka za oprawę muzyczną i poprowadzenie korowodu, a także do wszystkich przybyłych rodziców za pomoc w przygotowaniu imprezy, oraz w jej sprawnym przeprowadzeniu, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera.

 

Instruktor Monika Zielińska