20150507_172148

W  świetlicy w Strachominie 7 maja gościliśmy zaprzyjaźnionego z nami pszczelarza z naszej gminy pana Henryka Bartczaka. Na prelekcję związaną z programem „Akademii Przyjaciół Pszczół” przyjechały do nas również dzieci z Domu Ludowego w Tymieniu.

20150507_170705

Uczestnicy dowiedzieli się od pana Henryka dużo ciekawostek o pszczołach, o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym oszklonym „ulu”.20150507_181832

Dzieci zdobyły wiele cennych informacji, dowiedziały się, czym się żywią owady z rodziny pszczołowatych, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rodzinę pszczół i odszukiwały królową. Miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, dłuto i odsklepiacz. Spotkanie zakończyło się miłym gestem od dzieci, które przekazały panu Bartczakowi własnoręcznie zrobione prezenty: piękny ul i pszczółkę, pszczelarz miał także dla maluchów niespodziankę: zrobione z pszczelego wosku pszczółki.

20150507_175852

Szczególne podziękowania kieruję do pana Henryka Bartczaka za podzielenie się z nami swoją wiedzą oraz za pomoc przy realizacji programu „Akademii Przyjaciół Pszczół”.  Bardzo dziękuję instruktorom z Domu Ludowego w Tymieniu oraz przybyłym rodzicom za pomoc w organizacji spotkania z panem Henrykiem Bartczakiem.

 

Instruktor Monika Zielińska