Dzięki pomysłowi sołtysa, pana Andrzeja Zielińskiego, z którym zgodzili się członkowie rady sołeckiej oraz pracownicy świetlicy wiejskiej w Strachominie, grupa około 20 dzieci z naszego sołectwa pojechała na darmową wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie. Razem z nami pojechała także grupa dzieci z Domu Ludowego w Tymieniu. Dnia 1 września 2017r. tą wyprawą pożegnaliśmy wakacje.

Park podzielony jest na kilka części, między innymi: Park Miniatur, w którym znajdziemy kopie słynnych i charakterystycznych budowli z Kaszub, Polski oraz Świata.

I tak możemy z bliska zobaczyć m.in. Wieżę Eiffla, Sfinksa, Bramę Brandenburską, Krzywą Wieżę, Statuę Wolności, a także Żurawia Gdańskiego, Kościół Mariacki czy Chrystusa z Rio.

Wśród modeli pałaców, kościołów czy latarni morskich można poczuć się niczym Guliwer wśród liliputów.

W tej części parku znajduje się również Bajkowa Kraina, w której znajdują się figury znanych postaci bajkowych, mini zoo, w który mogliśmy karmić zwierzęta: kozy, osiołka czy kucyka.

Pałac Strachu, Gabinet Śmiechu – z krzywymi lustrami, także cieszyły się powodzeniem, a my mogliśmy także skorzystać z palcu zabaw.

Druga część parku mieści się na górzystym terenie gdzie zawiozła nas bajkowa ciuchcia, a tam czekała na nas wyprawa przez las do Parku Gigantów XXXL, w którym stały ogromne figury ptaków zamieszkujących nasz kraj, a nad wszystkimi ptakami królował Orzeł Biały.

Można było odsłuchać dźwięki jakie wydają polskie ptaki, obejrzeć z bliska zwierzęta zamieszkujące w naszych lasach oraz ryby naszych wód.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Park Kaszubski Gracik, w którym zgromadzono pojazdy z filmów i bajek.

Jest Jaś Fasola ze swoim kultowym mini cooperem, są postacie z bajki Auta, jest auto i figura Scooby Doo, jest karoca Kopciuszka i inni bohaterowie uwielbianych przez dzieci animacji. Wspaniałe miejsce w Polsce warte obejrzenia.

Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni i z pamiątkami wracaliśmy do domu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszej wyprawy: sołtysowi, radzie sołeckiej, osobom które pracowały przy festynie, z którego dochód pokrył koszty wycieczki i najważniejsze: Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie, panu Jerzemu Łuczakowi, za ufundowanie autokaru.

 

Instruktorzy Monika Zielińska i Marcelina Ciach