Pierwszy Dzień Wiosny rozpoczyna się 21 marca i wielu osobom kojarzy się z różnymi zwyczajami, najbardziej popularnym jest Topienie Marzanny. Przypomnijmy,że jest to kukła zrobiona ze słomy i kolorowej bibuły, która jest symbolem odchodzącej zimowej pory roku, nazwa pochodzi od słowiańskiej bogini zimy i śmierci.

Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Mimo, iż marcowa pogoda tego roku nas nie rozpieszcza to sporej grupie dzieci z terenu gminy Będzino udało się pożegnać zimę.

23 marca tradycyjnie już w Strachominie „Powitaliśmy Wiosnę”, zabawa miała miejsce na placu przy świetlicy. Cała impreza rozpoczęła się od konkursu na Najpiękniejszą Marzannę, oczywiście ekologiczną. Jak stara tradycja każe, każda świetlica przygotowała swoją kukłę z patyków, słomy, trzciny, bibuły i sznurków, a jury wybrało tę najciekawszą i najbardziej oryginalną.

W tym roku tą najpiękniejszą okazała się Marzanna wykonana przez dzieci ze świetlicy przy Domu Ludowym w Mścicach.. Następnie w długim, barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem, a przede wszystkim z kukłami symbolizującymi marzanny, uczestnicy przemaszerowali przez miejscowość Strachomino, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród mieszkańców i udali się nad rzeczkę.

Tam po zapoznaniu się z tradycją „Topienia marzanny” kukły zostały podpalone i utopione w strumieniu żegnając definitywnie zimę i witając wiosnę.

Po powrocie na teren świetlicy wszyscy uczestnicy mogli sobie upiec kiełbaski w ognisku, a kto chciał dostał kiełbaskę z grila.

Dzieci, które były przebrane, wzięły udział w konkursie na Miss i Mistera Wiosny 2018,

Miss Wiosny 2018 została Milenka Ciach ze Strachomina,

Misterem Wiosny2018 wybrano Błażeja Zielińskiego, także ze Strachomina.

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się quiz „Wiedzy o Wiośnie”.

I miejsce w quizie zajęła Sara Hanasz z Dobrzycy.

 

Dziękuję sponsorom nagród: pani Krystynie Najdzion, radnej gminy, panu Andrzejowi Zielińskiemu, sołtysowi wsi Strachomino oraz radzie sołeckiej. Podziękowania kieruję również w stronę dyrektora GOK w Będzinie, pana Jerzego Łuczaka, pani Elżbiety Piskorz oraz pana Stefana Wawrzeńczyka za poprowadzenie całej zabawy, a także do wszystkich rodziców i młodzieży za pomoc w przygotowaniu imprezy, oraz w jej sprawnym przeprowadzeniu, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera.

 

Instruktor Monika Zielińska