Nasza Gmina w dniach od 20 do 27 kwietnia gościła pięćdziesięcioosobową grupę z Francji. Spotkania odbywały się w ramach wymian mieszkańców z partnerskich gmin.

Dnia 24 kwietnia nasza świetlica wzięła udział w uroczystości, XX – lecia współpracy polsko – francuskiej, która miała miejsce w Wiejskim Domu Kultury w Dobrzycy.

Nasza praca polegała na przedstawieniu programu, w którym bierze udział nasza placówka.

Akademia Przyjaciół Pszczół jest programem edukacyjnym, dzięki któremu najmłodsi poznają pszczeli świat, a przede wszystkim dowiadują się jakimi stworzeniami są pszczołowate, jaka jest ich rola w przyrodzie, jakie reguły życia panują w ulu, a jakie wśród pszczół dziko żyjących oraz jak można założyć Miejsce Przyjazne Pszczołom, by polepszyć pszczołowatym warunki bytowania.

Zaangażowaliśmy do pomocy także zaprzyjaźnionego z nami pszczelarza pana Henryka Bartczaka, który opowiedział gościom z Francji o swojej pracy oraz życiu pszczół.

Przygotowana przez pana Henryka prelekcja bardzo się spodobała i wszyscy zainteresowani słuchali z zaciekawieniem, biorąc udział w dyskusji zadawali pytania, na które pszczelarz odpowiadał.

Mogli obejrzeć ul od wewnątrz, pszczoły z bliska, sprzęt potrzebny do pracy przy tych owadach.

Cała uroczystość odbyła się w miłej atmosferze, oprócz naszego stoiska było mnóstwo atrakcji, wspólne tańce wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy, występ Kapeli Swaty, można było sprawdzić się w fachu rzeźbiarstwa pod okiem pana Bolesława Białeckiego, rzeźbiarza z terenu naszej gminy, oraz zjeść wspólny obiad przygotowany przez naszych gości wraz z Kołem Gospodyń z Dobrzycy.

Na koniec spotkania wspólnie oglądano zdjęcia z 20 letniej wymiany i wspominano wspólnie spędzone chwile.

 

Dziękujemy Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, panu Jerzemu Łuczakowi za możliwość uczestnictwa naszej świetlicy w spotkaniu. Panu Henrykowi Bartczakowi za pomoc, życzliwość oraz za podzielenie się z wszystkimi swoją wiedzą o pszczołowatych.

 

Instruktor Monika Zielińska