Dnia 16-sierpnia grupa dzieci, z placówek podlegających pod GOK  Będzino, uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych, połączonych z zabawą w małych piekarzy,  które odbyły się

w „SKANSENIE CHLEBA” w Ustroniu Morskim

SKANSEN to drewniany budynek z bali, pokryty strzechą. Wokół skansenu wyeksponowane dawne maszyny, które kiedyś były niezbędne w każdym gospodarstwie.

Podczas zajęć edukacyjnych, nasi wychowankowie mogli  obejrzeć  takie przedmioty, niezbędne w młynarstwie jak:  żarna, dzieże, koło młynarskie.

W skansenie znajdują się również przedmioty, które nie są związane z wyrabianiem chleba są to: cepy, sierp, żelazka na duszę i żar,masielnica do robienia masła, kołowrotek.

Przed przystąpieniem do samodzielnego wyrabiania ciasta,pracownik skansenu opowiedział dzieciom tajniki wypieku tego wspaniałego specjału, o kształtach, smakach chleba niezbędnego na co dzień w każdym domu.

W wielkiej izbie w której odbyły się zajęcia edukacyjne, połączone z własnoręcznym wyrabianiem ciasta,nasi wychowankowie uruchomili swoją wenę twórczą. Z ciasta chlebowego powstały prawdziwie artystyczne dzieła takie jak: kwiaty, misie lalki z warkoczami, samochody, ptaszki, serca, zające itp.

 

Kiedy trafiły do pieca opalanego oczywiście drewnem.

Po wypieku wszyscy mogli poczuć smak prawdziwego wiejskiego chleba pieczonego wyłącznie z naturalnych  składników. Co raz trudniej przekonać się o tym osobiście ale: dzięki takiemu miejscu, nasi wychowankowie mieli taką możliwość.

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek w postaci: pizzy, soku oraz słodkich bułeczek na deser.

Oczywiście każdy, swój upieczony chlebek zabrał do domu.

Każda świetlica otrzymała „DYPLOM PIEKARZA”

Dziękujemy wszystkim za wspólną wakacyjną oraz edukacyjną zabawę.

 

Artykuł

Instruktor

Elżbieta Piskorz

 

Fotogaleria

Instruktor

Monika Zielińska