W dniu 30 maja w sali widowiskowej Domu Kultury w Dobrzycy pod patronatem Wójta Gminy Będzino pana Henryka Brody i Starosty Koszalińskiego pana Mariana Hermanowicza odbył się VI Powiatowy Przegląd Solistów, Kapel i Zespołów Ludowych. Imprezę otworzyli, życząc przyjemnego spędzenia czasu i owocnej rywalizacji Wójt Gminy Będzino Henryk Broda  i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie Jerzy Łuczak.

                DSC_0454

   W rywalizacji w poszczególnych kategoriach uczestniczyło 12 solistów, kapela ludowa, 23 zespołów śpiewaczych i 2 zespoły pieśni i tańca. Jej efektem była ocena jurorów p. Liji Szatkowskiej i przewodniczącego komisji p. Winfreda Wojtana .  Po trudnych  i gorących obradach wyłonieni zostali zwycięzcy  oraz wyróżniono zespoły i wykonawców:

W kategorii soliści:

I miejsce  –  Wanda Konecka – Mścice

II miejsce  –  Kazimierz Kret – Tymień

III miejsce  –  Barbara Ksela – Bobolice

Wyróżnienie – Antoni Szumnarski – Mścice

 

W kategorii kapele ludowe :

I miejsce – Kapela Ludowa „Swaty” z Będzina,

 

W kategorii zespoły śpiewacze :

I miejsce – Zespół Śpiewaczy 16-południk – Chłopy

II miejsce – Zespół Śpiewaczy Seniorów „Zacisze”-Koszalin

III miejsce – Zespół Śpiewaczy „ Sąsiedzi zza miedzy” z Wyszeborza

Wyróżnienie – „Kwiaty polskie” z Tymienia

 

W kategorii zespoły pieśni i tańca –

I  miejsce : Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bobolicka”    z Bobolic.

 

             Radny Powiatu Koszalińskiego p. Henryk Kuriata, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie Jerzy Łuczak i członkowie komisji konkursowej wręczyli zwycięzcom poszczególnych kategorii nagrody ufundowane przez Powiat Koszaliński w formie bonów oraz nagrody przekazane przez pp. Lucynę i Kazimierza Parol prowadzących firmę w Mścicach.

Nagrodę Grand Prix przeglądu ufundowaną przez Wójta Gminy Będzino i Starostę Koszalińskiego otrzymała Kapela Ludowa „SWATY” z Będzina.

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy i upominki w postaci  roślin ozdobnych ufundowanych przez sponsora imprezy państwa  Iwonę i Piotra Bigońskich „Ogrody HORTULUS” oraz drobne upominki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury  w Będzinie.  W trakcie trwania przeglądu tradycyjnie już wykonawcy i zespoły miały możliwość zwiedzania ogrodów   HORTULUS. Mimo deszczowej pogody atmosfera na sali za sprawą uczestników była wyśmienita. Wspólne śpiewanie a nawet tańce świadczyły  o dobrej zabawie, która towarzyszyła do końca trwania VI Powiatowego Przeglądu Solistów, Kapel i Zespołów Ludowych. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się   w przygotowanie i przebieg przeglądu. A zespoły, solistów i kapele zapraszamy do Dobrzycy za rok.