KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

W przeddzień astronomicznej wiosny 20 marca 2015 r. ponad stuosobowa grupa dzieci ze świetlic wiejskich i domów kultury z terenu naszej gminy zgodnie z tradycją świętowała nadejście wiosny w miejscowości Strachomino.

Cała zabawa rozpoczęła się od konkursu na Najpiękniejszą Marzannę, oczywiście ekologiczną. Poszczególne świetlice przygotowały swoje kukły z patyków, słomy, trzciny bibuły i sznurków, a jury wybrało najciekawszą i najbardziej oryginalną. Wygrała marzanna wykonana przez dzieci ze świetlicy w Strzepowie

.DSC_0113

 

Następnie w długim, barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem, w strojach ludowych, a także w przebraniach z pomalowanymi twarzami oraz kukłami symbolizującymi marzanny uczestnicy przemaszerowali przez miejscowość Strachomino, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród mieszkańców udali się nad rzeczkę. Tam po zapoznaniu się z tradycją „Topienia marzanny” kukły zostały podpalone i utopione w strumieniu żegnając definitywnie zimę i witając wiosnę.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Pomimo chłodnej aury, uczestników rozgrzał, zorganizowany po raz pierwszy, I Wiosenny Turniej Gry w Ringo o Puchar Sołtysa sołectwa Strachomino. Pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny gospodarzy, miejsce trzecie przypadło drużynie z Będzina. Dzieci, które były przebrane, wzięły udział w konkursie na Miss i Mistera Wiosny w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne i dzieci szkolne. Miss Wiosny została Malwina Ciach ze Strachomina, Misterem Wiosny wybrano Błażeja Zielińskiego, a w starszej grupie z powodu braku zgłoszenia chłopców wybrano dwie Miss Wiosny Martynę Marczak ze Strachomina i Oliwię Sroczyńską ze Strzepowa.

DSC_0097

Wszyscy uczestnicy mogli sobie upiec kiełbaski w ognisku, a kto chciał, dostał kiełbaskę z grilla oraz napoje chłodzące. Dziękuję sponsorom nagród Pani Krystynie Najdzion radnej wsi Strachomino i Strzepowo, Panu Andrzejowi Zielińskiemu sołtysowi wsi Strachomino. Podziękowania kieruję również w stronę Pana Mateusza Ciach za przeprowadzenie I Wiosennego Turnieju Gry w Ringo, rady sołeckiej, a także wszystkich rodziców i młodzieży za pomoc w przygotowaniu imprezy oraz w jej sprawnym przeprowadzeniu, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Monika Zielińska

Instruktor Świetlicy w Strachominie