kuj

Przyjaciele Pszczół – dziękujemy, że jesteście z nami!

Jedna pszczela robotnica potrafi wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki do herbaty, ale wiele osób nie wie, że nie powstaje on dla ludzi. Jest to pokarm pszczół konieczny do przetrwania zimy i wczesnej wiosny przed rozkwitem kwiatów. Z kolei błędnie nazywane przez ludzi „bąkami” trzmiele nie produkują miodu w ogóle: zbierają nektar i, tak jak wszystkie dziko żyjące pszczołowate, pełnią ważną dla całego środowiska rolę – zapylają kwiaty, drzewa owocowe i warzywa. Wykorzystując jako inspirację fakt, że pszczoły komunikują się ze sobą za pomocą tańca, powstał specjalny układ choreograficzny „Taniec Życia” oraz piosenka o tym samym tytule nawiązujące do pszczół i ich niezastąpionej roli w całym środowisku. Teledysk z choreografią zobaczyło ponad 600 tysięcy ludzi. 1. września jako nietypowe zwieńczenie edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, na kanale Youtube Kujawskiego odbędzie się premiera piosenki pt. „Taniec Życia”.

 

Jako nietypowe podsumowanie tegorocznej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” powstała piosenka pt. „Taniec Życia” nagrana, aby przypominać wszystkim cały rok o problemie masowego wymierania pszczół oraz taneczna choreografia inspirowana…ruchem pszczół (na stronie www.taniec-zycia.pl można nauczyć się układu oraz wziąć udział w tanecznym konkursie). Utwór, który wykonuje Natalia Lubrano jest dramatycznym wołaniem pszczół o zwrócenie uwagi ludzi na ich los. Odsłuchać piosenki można pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=b-ebXeDtolw a szukać porad jak samodzielnie i indywidualnie pomagać pszczołom na stronie www.pomagamypszczolom.pl
fil
 

Dziękujemy Wam za tegoroczne działania na rzecz pszczół! Już w 2015 rozpocznie się kolejna edycja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Śledźcie naszą stronę www.pomagamypszczolom.pl by dowiedzieć się, jak będą wyglądały Akademie Przyjaciół Pszczół czy Wielki Dzień Pszczół.

 Zachęcamy do zapoznania się z piosenką, która powstała na zakończenie tej edycji i przypomina by pomagać pszczołom i o nich pamiętać cały rok. Zamieście link na Waszych stronach a Wasi podopieczni niech nauczą się słów piosenki lub układu „Tańca Życia”. Możecie także wygrać nagrody w pszczelim tanecznym konkursie: www.taniec-zycia.pl/contest

 Do zobaczenia w kolejnej edycji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

 
Czy wiesz, że:
  • Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty.
  • Trzmiele wykazują większą aktywność w gorszych warunkach pogodowych, wylatują wcześniej z ula, pracują przy niższych temperaturach, także podczas niewielkiego deszczu czy wiatru.
  • Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88500 km i usiąść na 2 mln kwiatów.
  • Przeciętna szybkość pszczoły to 24 kilometry na godzinę.
  • Pszczolinka ruda bywa wykorzystywana jako owad zapylający rośliny uprawne lecz nie produkuje miodu.
  • Skrzydła pszczoły uderzają 11400 razy na minutę.
  • Pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Przerwy między lotami wynoszą ok. 5 min. Czas trwania lotu 25-45 min.
  • Pszczoły komunikują się ze sobą w ulu za pomocą tańca.
  • Większość gatunków trzmieli gnieździ się w ziemi lub tuż nad nią, wykorzystując opuszczone norki gryzoni lub szczeliny w murach.
  • Pszczołę miodną cechuje tzw. wierność kwiatowa, czyli zbieraczki nektaru i pyłu odwiedzają kwiaty jednego określonego gatunku rośliny.

Kontakt dla mediów

Małgorzata Strzelec

Junior Brand Manager, ZT „Kruszwica” S.A

Tel. 22 335 67 27, e-mail: Malgorzata.Strzelec@bunge.com

Dominika Karoń

Garden of Words

tel.(22) 829 85 72 wew. 28, e-mail: d.karon@gardenofwords.pl

***

Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek. Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.


W ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” do tej pory:
– ponad 34 000 osób poparło Zasady Przyjaciół Pszczół,
– Akademie Przyjaciół Pszczół przyciągnęły ponad 2 500 placówek edukacyjnych z całego kraju,
– zorganizowaliśmy drugi ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia

org