Ferie zmierzają ku końcowi, a my nie zwalniamy tempa. Dziś zaproponowaliśmy uczestnikom zajęć online dzień pod hasłem ,,Szalony chemik”.

Doświadczenia chemiczne zawsze są dużą atrakcją nie tylko dla dzieci ale i dorosłych. Dlatego w dzisiejszych zajęciach małym chemikom towarzyszyli też rodzice. Było kolorowo, wybuchowo ale i bezpiecznie.

Dzień wcześniej dzieci zostały poproszone aby całe jajko w skorupce umieścić na min. 12 godzin w szklance octu. Dziś dzieliliśmy się wnioskami na temat tego doświadczenia. Maluchy były zaskoczone tym, że skorupka zmiękła pod wpływem octu, a jajko stało się przeźroczyste i galaretowate.

       

Nasze eksperymenty zaczęliśmy od wykonania efektownego wulkanu. Użyliśmy do niego kwasku cytrynowego, sody, ciepłej wody i barwnika. Z folii aluminiowej utworzyliśmy kształt wulkanu, z którego wylewała się kolorowa lawa.

   

Następnie za pomocą barwników i płynu do naczyń tworzyliśmy piękne pejzaże na mleku.

   

Kolejnym doświadczeniem był samonadmuchujący się balon. Użyliśmy do tego małej, plastikowej butelki, octu i sody. Do butelki wlewamy ocet, a do balona wsypujemy sodę. Następnie nakładamy balon na szyjkę butelki i czekamy aż balon zacznie napełniać się gazem.

Najciekawszym dla dzieci eksperymentem okazała się być ,,słoniowa pasta do zębów”. Wykonuje się ją w wąskim, długim naczyniu, w którym mieszamy wodę utlenioną z łyżką płynu do naczyń i dowolnym barwnikiem. W drugim pojemniku mieszamy  3 łyżki ciepłej wody i łyżkę suchych drożdży. Rozczyn wlewamy do wysokiego naczynia i czekamy na zaskakujące efekty.

       

Poza efektami wizualnymi dzieci mogły posłuchać w jaki sposób zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne. We własnych domach chętnie odtwarzały pokazane przez instruktorów doświadczenia. Podzieliły się z nami swoimi wrażeniami i zdjęciami z chemicznej przygody.

Dla chętnych zamieszczamy receptury powyższych eksperymentów, które można wykonać pod okiem dorosłego opiekuna.

   

Na pewno kiedyś to powtórzymy ale w sposób tradycyjny, nie online.

Instruktorki Marcelina Ciach i Dominika Filipczak