10 listopada 2018r. w Domu Ludowym w  Tymieniu  obchodziliśmy najważniejsze polskie święto, a mianowicie świętowaliśmy: GMINNE OBCHODY  100-LECIA  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Śmiechowie, koncelebrowaną przez Księży Parafii w Śmiechowie, Dobrzycy, Łęknie oraz w Mścicach.  Asysta Druhów OSP w Gminie Będzino , wprowadziła Sztandar do kościoła, a następnie po mszy św. na dalsze obchody święta wszyscy udali się do Domu Ludowego w Tymieniu.

Akademię otworzył ,nawiązując do zarysu historycznego, Wójt Gminy Będzino Henryk Broda oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Nożykowski.

Po wystąpieniu , Druhowie  OSP Gminy Będzino wprowadzili  Sztandar, oraz odśpiewano Hymn Państwowy.

Wójt Henryk Broda uhonorował szczególnym odznaczeniem:

Państwa Bożenę i Mirosława Brylińskich, za służbę  synów w OSP  Dobrzyca.

Wyświetlono film archiwalny, nawiązujący do historii tamtych lat.

Po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapy  Europy i Świata

Z tej to okazji, został przygotowany montaż  Słowno -Muzyczny przez uczniów Szkoły Podstawowej w Tymieniu, pod kierunkiem nauczyciela   Doroty Drozdowskiej.

Przedstawienie Teatralne pt. Niepodległa 2o18 wystawiła Grupa Teatralna „AGRAFKA” ze świetlicy w Strachominie pod kierunkiem instruktorów: Moniki Zielińskiej i Marceliny Ciach. Oprawę muzyczną w przedstawieniu przygotował,  instruktor: Stefan Wawrzeńczyk.

Wystąpiły Zespoły Śpiewacze” ZALESIE” z Mścic  oraz „KWIATY  POLSKIE” z Tymienia prezentując w swoim repertuarze, pieśni patriotyczne.

Przybyli na obchody goście, włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni, które dodatkowo  przypomniały jak ważna dla Polaka jest:

WOLNOŚĆ I OJCZYZNA.

Wszyscy obecni  w miłej atmosferze, oraz przy  słodkim poczęstunku, spędzili ten  wyjątkowy dzień.

W uroczystości wzięło udział około 100 osób.

Instruktorzy

Elżbieta Piskorz

Adam Zabrocki

Anna Wieczorek