Jak tradycja nakazuje już od dawien dawna, w wigilię dnia świętego Andrzeja obchodzimy Andrzejki.

Andrzejki były dawniej ostatnim momentem na zabawę tuż przed adwentem, dlatego też nasz Bal Andrzejkowy odbył się 30 listopada w Wiejskim Domu Ludowym w Dobrzycy.

Kończył on zwykły okres w kalendarzu liturgicznym, bo pierwsza niedziela po Andrzejkach to właśnie pierwsza niedziela adwentu. Andrzejki to święto znane od wieków,  w Polsce ma ono swoją długą tradycję.

Dawniej w andrzejkowy wieczór panny chcące szybko wyjść za mąż przeprowadzały wróżby dotyczące oczywiście przyszłego męża, tego jak będzie wyglądał, skąd pochodził i jak się nazywał. Kawalerowie nie obchodzili wówczas Andrzejek, dla nich były to Katarzynki.

Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe skupiają i mężczyzn i kobiety.

Jednak zwyczaj wróżenia pozostał, co więcej, dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe. Nasz Bal poprowadził Wodzirej Stefan, dzięki któremu zabawie i śmiechom nie było końca, a dzieci wyszalały się za wszystkie czasy.

Zabawa była przednia, tym bardziej, że dzieci mogły wziąć udział w różnych konkursach związanych z wróżbami Andrzejkowymi, za które otrzymywały nagrody.  W przerwach Balu czekał na dzieci słodki poczęstunek oraz napoje.  Z uśmiechem na twarzach wszyscy wracali do domu, czekając na kolejne Andrzejki za rok.

Instruktor Monika Zielińska